21/8 עיר אחת שני עולמות

לא מזמן הגעתי לבקר חבר יקר אשר מתגורר באחת השכונות היותר צפוניות בעיר.
הגעתי בשעת ערב מאוחרת ובדרכי מהרכב לבית הפרטי שלו ראיתי כי מחצר של בית פרטי אחר בשכונה עף גץ של להבה אדומה ומתנפץ על המדרכה. במקביל בתוך החצר ראיתי גבר נע מכיוון הגדר לתוך ביתו, נשען על כיור המטבח ולוגם כוס יין. פניו היו לרחוב אך מפאת האור החזק סביבו הוא היה בבחינת נראה ואינו רואה אותי. לכאורה עניין של מה בכך. עוד תמונה. עוד שנייה.
אבל אותי זה תפס. הסתקרנתי לדעת אם זה מה שאני חושבת שזה ומיד צעדתי לכיוון הגץ אשר נח על המדרכה. בינגו. לצערי לא טעיתי: סגירה בוערת על המדרכה. מיד הרגשתי איך אני גם בוערת יחד איתה…
התבוננתי לתוך המטבח המאובזר של אותו גבר מדושן ובטוח בעצמו, סגור בתוך מיזוג אוויר ורק יוצא לחצר ביתו לעשן ולהעיף את הבדל הדולק לרחוב. הייתי צריכה לאמץ את כל השליטה העצמית שלי בשביל לא לנפנף לו בידיים ולצעוק לו "היי אדוני נפל לך פה משהו!!!"
 ולמה בכל לספר לכם על זה?
מעבר לכך שזה מעלה אצלי תחושת אי נוחות מלווה בכעס זה מעלה את נושא ההפרדה שבני האדם עושים בין פנים לחוץ. הפרדה בין שלי שלך. הפרדה בין גופי ונפשי. הפרדה בין אני אתה… הפרדה אשר לא פוסחת עליי כאשר אני יושבת בחצר ביתי וחבורת תאילנדים מגיעה לחממות מולי, הם מביטים בי ואני מיד מתקפלת באי נוחות… לא פחד. פשוט אי נוחות של אני מול אתם… עולמות נפרדים.
זאת ועוד, לאותו גבר נהיר לגמרי שמישהו יגיע בבוקר ויאסוף את הבדל הזה, שהרי בטח זו לא הפעם הראשונה שהוא מטיס ככה את הסיגריות הדלוקות שלו לרחוב, גם ברור לו שבתוך הבית שלו לא מעשנים, אצלו אין ריח של סיגריה בסלון ואף יותר מזה אצלו גם אין ראיות…
מיד נזכרתי בסרטון המצחיק עצוב הזה. אתם חייבים, אבל חייבם לראות אותו… קצר מאד. שווה צפייה.
 
ולא רחוק משם, במרכז העיר… 
קיץ, חורף, חמסין או גשמים הם שם.
נערים ונערות בני 15 פלוס מתייצבים ברכבת מרכז ברוב שעות היום, לבושים ג'קט ירוק שעליו רשום GreenPeace מחזיקים בידם טפסי הרשמה, מנסים את מזלם עם כל עובר ושב ואם מצליחים לתפוס מישהו (ופה אני אומרת "שאפו" על האתגר, בכל זאת רכבת זה המקום לראות בו אנשים נחפזים…) אז בלהט טעון באכפתיות אותנטית של צעירים חסרי מנוח הם מסבירים למה כדאי לנו לתרום לגרינפיס. למה אנחנו והטבע מיקשה אחת, הדוקה יותר מכפי הנדמה לנו. למה כולנו אחד…
פעמיים בשבוע אני רואה אותם בדרכי לעבודה, מחזיקה את עצמי לא לגשת ולחבק אותם ובכך להביך אותי ואותם. עמוק בתוכי אני נחמצת על כך שאני אף פעם לא הצלחתי להיות כמוהם, לרדת לרחוב ולעשות מעשה. בכדי למרק את מצפוני על כך שאף פעם לא יצאתי לרחוב להפגין/להחתים/להסביר אני מקפידה על חומרים אקולוגים, מזון אורגני ותרומה קבועה לחבר'ה הללו מידי חודש. אבל תמיד ארגיש כלפי האנשים הללו יראת כבוד והערכה עמוקה. בזכותם פיטום אווזים אינו חוקי בארץ, בזכותם אנשים אשר מלכלכים עשויים לקבל קנס, בזכותם יש לנו פיסות קטנות של חופים נקיים ממלונות.
אם יש אנשים שראוי להצדיע להם אלו אותם המתנדבים בכל הארגונים/עמותות אשר כל מעיינם הוא איכות הסביבה/בעלי חיים/כדור הארץ. אנחנו לרוב נחלוף על פניהם ממהרים, תמיד ממהרים, תמיד פנינו מועדות קדימה. אבל הם שם ושווה לעצור פעם אחת ולהקשיב להם, לא חייבים לתרום אבל לדעת שהם שם. אפילו אי אפשר לומר עליהם "מלח הארץ" הם פשוט זן אחר של בני נוער. זן נדיר.
לכל אותם אנשים נדירים אני מקדישה את השיר הנצחי הזה על אמא אדמה, שווה גם להסתכל בקליפ, קיטשי אבל עושה את ההפוגה הקלה מהציניות הרווחת…   pacha mama i'm coming home 
לפני שמונה וחצי שנים קיבלתי ליום הולדת 27 מתנה אשר מלווה אותי עד היום, מתנה מיוחדת מאשה מיוחדת. הספר נקרא "באשר תלכו שם תהיו" של הסופר ג׳ון קבט זין ואין סופ"ש יוגה שאני לא מקריאה ממנו. הכריכה שלו ירוקה ולכן זכה אצלי לשם הפשוט ״הספר הירוק״. ניגשתי לספר המופלא הזה אשר בכל עמוד שבו אפתח אותו אמצא מענה לכאב, בלבול, חשש… הנה מה שמצאתי ואת זה הייתי רוצה להקדיש לאותו צפוני שלא מלכלך את המאפרות בביתו:

"אם איני יכול לעשות משהו יעיל ,הייתי לפחות רוצה לעשות נזק מועט ככל האפשר…"

 
 שיהיה לנו סופ"ש ברגוע… תמר

חזית השקטה והיוגית אצלנו במרכז:

 5/10 נשימה מעגלית (ריברסינג) עם נועה טייכר

ריברסינג היא מדיטציה עמוקה ואקטיבית של נשימה מעגלית. הטכניקה מאפשרת גישה למצבי תודעה ייחודיים, תורמת לתקשורת עמוקה יותר עם הגוף וזיכרונותיו, משחררת מטענים רגשיים ומפנה מקום ליצירתיות והשראה.

הנשימה העמוקה הנה מסע נפשי, פסיכולוגי ורוחני. היא מסייעת להתקרב למקומות נפשיים חסומים כדי להגיע לנושאים האותנטיים בנפש ולמצוא אמת רגשית ומשמעות.

 
11/10 "שאנקה פראקשלנה". ניקוי מעיים יוגי במושב אביאל עם תמר וגליה

Shanka prakshalana זהו ניקוי פשוט, קצר ונטול סכנות לניקוי המעי משאריות פסולת שלעתים נותרות שם במשך שנים רבות, בייחוד אם אתם נמנים על אוכלי הבשר או נהגתם לאכול מוצרים מן החי בעבר. אז איך זה עובד? ללא חוקנים, ללא עזרים חיצוניים – ניקוי מעיים מתבצע באמצעות שתיית מי מלח וסדרה של תרגילי פיתול פשוטים, שמעודדים את המעי להוצאת פסולת. הסדנה תחל מוקדם בבוקר כי יש לבצע את הניקוי על בטן ריקה. לאחר סיום הניקוי נגיש לכם את הארוחה הראשונה, ש"תרפד" חזרה את המעי. לאחר מנוחה והתחזקות נתפזר איש איש לביתו.
 
12/10 שוב זה קורה, הסדנה הכי מבוקשת כבר כמעט שנה… עמידות ידיים עם אוהד אינטרטור

דרך פירוק ליסודות והבנה של מרכיבי עמידת הידיים, נבנה אותה באופן מעמיק וברור. היסודות שנעבוד איתם הם ATB- Alignment, Tightness, Balance. נתרגל כל אחד מהם בנפרד ונעשה אינטגרציה שלהם אל תוך עמידת הידיים. נחקור אל תוך תנועת המפרקים המעורבים בתנוחה- החל משורש כף היד והאצבעות, דרך המרפקים, הכתפיים, הגו, האגן והגב התחתון, והגפיים התחתונות. נעשיר, נעמיק ונגוון את תרגול עמידות הידיים שלנו, כדי לגלות שביצוע טוב, שיטתי ומדויק, הולך הרבה מעבר לניסיונות חוזרים ונשנים, עמידת ידיים בתמיכת קיר, והתקווה ש"יום אחד זה אולי יקרה".

 

 
 
 18/10 מכירתרומה בחצר של תמר.
אפשר שוב להתחיל להביא בגדי חורף וקיץ (רק בגדי נשים במצב מעולה!) התרומה האחרונה היתה ל"אנונימוס" ועדיין לא הוחלט לאן התרומה הבאה תהיה…
 
26/10 "סדנת עצבים" עם תמר וגליה

מתח, סטרס, חרדות, נדודי שינה, מצבי רוח משתנים, חוסר יכולת להתמקד, עצבנות, עצלות, עצבות, חוסר יכולת להניע את החיים ואת עצמכם. רכבת ההרים הזאת מוכרת לכם? רוצים ללמוד איך אפשר לרדת ממנה?… האיורוודה, תורת הרפואה ההודית יחד עם היוגה מלמדות אותנו שאת הטבע של התודעה, להבדיל מהטבע המולד הגופני שלנו – ניתן לשנות.


 

2/11 אור על ברכת השמש עם לירון גלעד

בסדנה זו נעבור על היסודות של הברכה לשמש. נחקור את התנוחות המרכיבות אותה ונפרק את המעברים לאלף חלקיקים קטנים, כך שניתן יהיה ללמוד לעבור ממצב למצב מבלי לאבד את הרצף, מבלי לאבד את השליטה. נלמד כיצד לתת לנשימה להנחות את קצב ואופן התנועה של הגוף.
9/11 תרגול יוגה בבית– הסדנה שתעזור לכם להיכנס לזה…
… מה גם, שאיננו זקוקים לשום דבר על מנת לתרגל,פרט למזרן ואולי איזו שמיכה או כרית. אבל… כמה קשה לנו לפרוס את המזרן, לבד בבית, ללא הנחייה של מורה או האנרגיה של הקבוצה. אנחנו עומדים תוהים, עם הרבה רצון, אבל לא ממש יודעים מאיפה להתחיל. מה לעשות. לא ממש זוכרים מה "כדאי" ואיך. ואולי דווקא היום, יש רצון לתרגל אבל בדיוק קצת כואב הגב, או הרגליים אז מה, נעשה "רק" תנוחות ישיבה? נתרגל "רק" 20 דקות? זה לא נחשב…
 
16/11 "נפלאות הכיסא" עם איל שיפרוני
החוברת: "נפלאות הכיסא" שיצאה לאור ע"י איל לפני חודשים אחדים, התקבלה יפה ע"י קהל היוגים בארץ, ותוך זמן קצר, אזל המלאי. בעקבות בקשות של תלמידים רבים, מוציא איל מהדורה נוספת, מורחבת, והפעם באנגלית, לתפוצה עולמית! מוזמנים לסדנה מעמיקה ומעשירה עם מורה אחד ויחיד במינו.

 
23/11 "בואו לעכל את זה" עם תמר וגליה
מערכת עיכול בריאה היא המפתח לבריאות ולאיזון. לפי הרפואה האיורוודית רוב המחלות מקורן בעיכול לקוי. אנשים רבים חיים עם מערכת עיכול שלא מתפקדת בצורה אופטימלית; גזים, נפיחויות, כאבי בטן לאחר עיכול, עצירויות, שלשולים, מעי רגיז או מעי רגיש ועוד. בואו ללמוד איך לשמור על מערכת עיכול בריאה.
 
26/12 סופשבוע יוגה ואיורוודה במדבר עם תמר וגליה
"היוגה והאיורוודה שלובות זו בזו; העמקה בידע האיורוודי מזינה את תרגול היוגה ומאפשרת להתאים אותו למזג הגופני והמנטלי שלנו בצורה עמוקה יותר". אנחנו מזמינות אתכם לשלושה ימים של יוגה ואיורוודה ב"מואה"- נווה מדבר קסום בערבה. נתרגל יוגה, ננשום את השקט של המדבר ונעמיק בידע של הרפואה ההודית.

 

הודעות חשובות לתלמידי המרכז:
 
1. מבצע קיץ מסתיים בסוף אוגוסט.
זה הזמן להתארגן על מנוי חצי שנתי או שנתי במחיר שידרבן אתכם לתרגל יוגה כמעט כל יום…. כנסו למחירון שלנו לראות את המבצע הכי שווה בעיר…
2. לכל מי שכבר נדבק בחיידק המכנסים הנוחות של קיקי… אז הגיעו עוד מכנסיים קצרים לתרגול יוגה. "מכנסי איינגר". שימו לב כי הם עולים 90 ש"ח ונחטפים ממש מהר. תהנו
 

3. ציוד היוגה שלנו (שמיכות ומזרונים) עבר לכביסה השבוע ולכן חלק מהציוד חסר. אני לא בעד רכישות מיותרות אבל ממליצה לכל תלמיד אשר עושה יוגה באופן קבוע לרכוש מזרון אישי, זה יותר הגייני והגיוני… תמר
4. הקבוצה שלנו בפייסבוק. תחבבו אותנו עם איזה לייק ונצ'פר אתכם במתנת יומולדת שווה וטעימה

5. מזרונים פרטיים– עקב עומס של מזרונים אישיים אשר נשארים אצלנו במרכז, אני מבקשת להצמיד לכל מזרון פתק עם שם+משפחה על מנת שאדע של מי הוא. מזרון ללא שם לא יישמר. הכנתי לכם פתקיות והן על השולחן במשרד.

6. תלמידים יקרים. לאחרונה פונים אליי תלמידים אשר מפריע להם העובדה שבתחילת שיעור לא מכבדים את השקט ואת הרצון של חלקם לשבת למדיטציה. מאחר ואנו מרכז יוגה אני חשה כי בקשה לשקט מוחלט בחלל התרגול היא לגיטימית ואפילו ראויה. את הסמול טוק אפשר לשמור למשרד. כמו כן אני עדה לכך שתלמידים רבים מנהלים שיחות בנייד בתוך חלל התרגול, או אפילו בשכיבה על המזרון יוגה… הדבר לא מקובל כלל וגם לא מתאים. אז חבל שמורים או עובדי המקום יצטרכו להעיר. זה לא נעים לשני הצדדים. פשוט שימרו על הששששקט… תודה על שיתוף הפעולה. תמר

 

המלצות של תמר:

20-23/8 פסטיבל ירושלים למוסיקה מקודשת

שנה שנייה שהקסם הזה קורה… בזכות האירוע הזה פסטיבל ירושלים למוסיקה מקודשת הכרתי את מגדל דויד, ולא סתם היכרות. מפגש לילה מרתק ומהפנט שהסתיים בזריחה עם ברי חסרוף. היה חלומי.
גם השנה אהיה שם.
"זהו יותר מסתם פסטיבל. זוהי הוא חוויה מערבלת, משנה סדרי עולם, מכוננת. הפסטיבל חוזר בקיץ הקרוב במתכונת מורחבת, מרגשת ועשירה של ארבעה ימים, עשרות מופעים ו-150 אמנים מהארץ ומחו"ל…"

בין המופעים: מיקי הארט–  המתופף האגדי של להקת הגרייטפול דד // סליף קייטה– קול הזהב  של אפריקה /// אמאדו ומרים– צמד המוזיקאים העיוורים שסיימו לאחרונה סיבוב הופעות עם להקת U2 // ג'אי אוטל – אחד מגדולי זמרי הקירטן במערב /// מוסיקאים טיבטים מהמסדר של הדאלי

מרכז משפחתי מקצועי ואמין ללימוד קרטה

לכל מי שגוף ונפש ועבודה פיזית בריאה ומאומצת עם הגוף מדברים אליו, ברצוני להמליץ על הדוג'ו kimekan  של משפחת חדד. משפחה מיוחדת במינה אשר מגדלת דורות של שוחרי קרטה מקצועיים. הדוג'ו זהו מועדון לא מסחרי ולא תחרותי לאמנות הקראטה-דו (דרך היד הריקה). המועדון מורכב מקבוצה הטרוגנית של נשים, גברים ונוער בכל הגילאים העוסקים באמנות זו כדרך חיים בשאיפה להתפתחות מתמדת. בדוג'ו (מקום האימונים) משולבים קראטה מסורתי, קראטה מודרני וקראטה תכליתי (הגנה עצמית), הנלמדים בדגש על בריאות הגוף והנפש. צרו עימם קשר. הנאה מובטחת!!!

אתם מוזמנים לבוא להזיע איתנו!
באהבה
תמר


הצטרפו לצ’אנדרה בפייסבוק
ובאינסטגרם